Encyklopedie fyziky |
Encyklopedie fyziky |
NASTAVENÍ TISKU (tato tabulka nebude vytištěna) | Zpět k článku | Vytiskni! | |
Komentáře [6x] - Skrýt | Nadstandardní komentář [3x] - Zobrazit | Definice [3x] - Zobrazit |
Autorem tohoto principu je Jean Le Rond d’Alembert (1717 - 1783), který tento princip publikoval v roce 1742.
Systém hmotných bodů se vyvíjí takovým způsobem, že platí:
, | (9) |
kde jsou složky tzv. virtuálního posunutí.
Rovnicí (9) tak vlastně d’Alembert přeformuloval Newtonovu mechaniku pomocí nového přístupu. Základní představa byla taková, že virtuální posunutí jsou nekonečně malá posunutí, která jsou v souladu s vazbami . Složka virtuálního posunutí tak vlastně odpovídá změně polohy hmotného bodu, tj. odpovídá změně souřadnice .
Pokud tedy rovnice (9) platí pro všechna , odpovídají složky sil složkám zrychlení a pohyb hmotného bodu lze uskutečnit. Na základě můžeme určit polohu hmotného bodu v čase a můžeme tak konstruovat jeho trajektorii implicitním způsobem.
Rovnice (9) je tedy splněna tehdy, pokud složky sil a složky zrychlení jsou vzájemně dobře nastaveny.
Virtuální posunutí se složkami je pojem, který zavedl d’Alembert a jeho kolegové. Z hlediska současné interpretace lze na virtuální posunutí nahlížet jako na tečný vektor , který je sestrojen v daném bodě P plochy k této ploše, po níž se hmotný bod pohybuje. Jedná se o tzv. konfigurační prostor Q, který je popsán rovnicí . Všechny uvažované tečné vektory pak leží v tečné rovině sestrojené v bodě P (viz obr. 12). Proto platí .
Obr. 12 |
Každý bod konfiguračního prostoru Q má svůj tečný prostor - tečnou rovinu .
Konfigurační prostor tedy je plochou vazby popsané rovnicí . V něm leží ty body, v nichž se může pohybující se hmotný bod nacházet.
V rovnici (9) tedy testujeme výchylku hmotného bodu z bodu, v němž se právě nachází, do všech tečných směrů popsaných tečnými vektory ležícími v .
d’Alembertův princip je ekvivalentní Lagrangeovým rovnicím I. druhu (viz rovnice (7) a (8)) a tedy je ekvivalentní i Newtonovým rovnicím s (holonomními) vazbami.
Toto tvrzení lze dokázat.
Nejdříve dokážeme implikaci, že z Lagrangeových rovnic I. druhu (tj. ze vztahů (7) a (8)) vyplývá d’Alembertův princip (vztah (9)).
Rovnici upravíme na tvar a vynásobíme složkou virtuálního posunutí a sečteme: . Nyní zaměníme pořadí sčítání na pravé straně rovnice . Pokud uvědomíme, že je složka gradientu a je složka tečného vektoru, můžeme psát . Gradient plochy má ovšem směr normály k této ploše (viz vztah (4)) a je tedy kolmý k tečně (resp. k tečné rovině) v daném bodě. Je tedy kolmý i k tečnému vektoru a jejich skalární součin je nulový. Proto .
Důkaz obrácené implikace, tj. že ze vztahu (9) vyplývají vztahy (7) a (8) provedeme úvahou. Uvážíme dva případy:
1. neexistuje vazba - to znamená, že složky virtuálního posunutí jsou navzájem nezávislé a tedy pro všechna i od 1 do 3N;
2. existují vazby - to znamená, že složky virtuálního posunutí obecně nejsou navzájem nezávislé. Metodou Lagrangeových multiplikátorů lze dokázat, že musí existovat systém 3N + v rovnic, které splňují podmínky (7) a (8).
Fakt, že složky nejsou obecně nezávislé si lze představit následující úvahou: když jdeme ze schodů, jdeme dopředu, ale zároveň jdeme dolů. Tj. díky existenci vazby (schody) nemůže naše rychlost mířit libovolným směrem. Složky jsou složkami tečných vektorů. A vektor rychlosti je k dané ploše vždy tečný.
Metoda Lagrangeových multiplikátorů se používá v matematické analýze při hledání vázaných extrémů funkcí více proměnných.
Rovnice (9) platí jen pro vratná virtuální posunutí , tj. taková posunutí, že k posunutí existuje také posunutí . V případě oboustranných vazeb jsou všechna posunutí vratná. V případě jednostranných vazeb by vratná posunutí byla jen dvě - viz obr. 13, na kterém jsou zakreslena vratná posunutí a . (Obrázek je schématický a platí i pro zakřivené vazbové plochy nikoliv jen pro rovinu.)
Obr. 13 |
Pokud bychom v případě jednostranných vazeb uvažovali i nevratná virtuální posunutí, změnil by se tvar d’Alembertova principu (9) na tvar
. | (10) |
Na základě vztahu (9) lze najít i dva speciální případy d’Alembertova principu:
1. není žádná vazba - to znamená, že složky virtuálního posunutí jsou libovolné a na sobě navzájem nezávislé. Vztah (9) pak lze psát ve tvaru
(11) |
pro všechna . Získáme tak 3N na sobě nezávislých Newtonových rovnic.
2. není žádný pohyb - to znamená, že pro všechna a tedy platí
. | (12) |
Občas je vhodné takovou situaci (tj. silové působení bez pohybu) studovat: stabilita mostů, statické konstrukce (např. vysílačů, stožárů vysokého napětí, …) a podobně.
Vztah (12) definuje princip virtuální práce, která by se vykonala, kdyby se hmotný bod vychýlil ze svého rovnovážného stavu.
Tento poznatek odvodil Johann Bernoulli (1667 - 1748) v roce 1717, ale základy principu virtuální práce byly známy již od starověku.
Na základě vztahu (12) lze právě rovnovážný stav poznat: vztah (12) totiž v rovnovážném stavu musí platit pro všechna virtuální posunutí.
Je-li těleso v rovnovážném stavu (viz obr. 14), tak ať ho vychýlíme jakýmkoliv směrem, který vazby systému umožňují, tak se vždy vrátí do rovnovážného stavu. V případě nerovnovážného stavu (viz obr. 15) to neplatí.
V případě určitého typu sil se situace zjednoduší. Tyto síly se nazývají konzervativní síly.
Pro konzervativní síly platí
. | (13) |
To ovšem znamená, že potenciální energie může mít extrém - existují tedy tři možnosti:
1. potenciální energie nabývá minima - jedná se o stabilní rovnovážnou polohu (viz obr. 14);
2. potenciální energie nabývá maxima - jedná se o labilní rovnovážnou polohu (viz obr. 15);
3. potenciální energie nemá extrém - jedná se o indiferentní rovnovážnou polohu (viz obr. 16).
Podmínka (13) udává podmínku rovnováhy, ale není možné usoudit o jaký z právě uvedených tří možných případů se jedná.
Obr. 14 | Obr. 15 | Obr. 16 |
Symbol se používá z historických důvodů a lze místo něj psát totální diferenciál .
Příklad: Rovnováha tyčky mezi stěnou a hranou
Homogenní tyč délky 2l je umístěna mezi stěnou a hranou, které jsou ve vzájemné vzdálenosti a. Při jaké poloze bude tyč v rovnovážné poloze?
Řešení: K řešení využijeme d’Alembertův princip v jeho speciální podobě podle vztahu (12). Hledáme rovnovážnou polohu, tj. stav systému (tyče) bez rotace a posunutí - budeme tedy uvažovat pouze jedinou sílu, která na tyč působí: gravitační sílu (viz obr. 17). Na základě této úvahy a vztahu (12) lze psát , tj. a po dosazení: . Odtud získáme . To znamená, že rovhovážná poloha nastává tehdy, pokud se y-ová souřadnice polohy těžiště nemění.
Představíme-li si pohyb tyče v souladu s danými vazbami, tak se její těžiště bude pohybovat po části kružnice. V místě, kde nastává rovnováha, se y-ová souřadnice jeho polohy skutečně nemění.
Polohu tyče je dobré popsat pomocí úhlu , který svírá tyč s kladnou částí osy x. Pak lze pro y-ovou souřadnici těžiště, která je závislá na úhlu , psát: . Proto . Vzhledem k tomu, že má platit pro všechna , musí být . Odtud získáme, že .
Tyč je v rovnovážné poloze, svírá-li s vodorovným směrem úhel , který je dán vztahem .
Obr. 17 |