Encyklopedie fyziky |
Encyklopedie fyziky |
NASTAVENÍ TISKU (tato tabulka nebude vytištěna) | Zpět k článku | Vytiskni! | |
Komentáře [0x] | Nadstandardní komentář [0x] | Definice [0x] |
Uvnitř trubice, v níž probíhá doutnavý výboj, se proti sobě pohybují dva druhy nabitých částic - elektrony a kladné ionty. Jestliže opatříme katodu otvorem (kanálem), budou kladné ionty pronikat za katodu jako tzv. kanálové záření (obr. 116) a projeví se světélkováním plynné náplně. Podobně prolétají otvorem v anodě elektrony jako tzv. katodové záření, které způsobuje světélkování skleněné stěny výbojové trubice. Objev obou druhů záření měl zásadní význam pro další výzkum stavby hmoty: zkoumáním katodových paprsků byla objevena existence elektronů, studium kanálového záření umožnilo měření hmotnosti iontů a objev izotopů.
Obr. 116 |
Při zmenšení tlaku pod , projdou elektrony uvolněné z katody téměř beze srážek celou výbojovou trubicí. Katodové doutnavé světlo a anodový sloupec zmizí, ale stěny trubice proti katodě budou silně zeleně světélkovat. V trubici převládne katodové záření.
Vlastnosti katodového záření:
1. způsobuje světélkování
2. magnetické a elektrické pole způsobuje jeho vychylování - např. obrazovka, …
3. má účinky mechanické - může např. roztočit lehký mlýnek (tzv. Croogsův mlýnek)
4. má účinky tepelné - jeho soustředěním lze rozžhavit anodu
5. má účinky chemické - může způsobit naexponování fotografického materiálu
6. vyvolává pronikavé rentgenové záření - při dopadu na kov s velkou relativní atomovou hmotností
Obr. 117 |
Nejrozšířenějším zařízením, které využívá katodové paprsky je obrazová elektronka - obrazovka (na obr. 117 je schéma obrazovky s elektrostatickým vychylováním paprsku). V obrazovce je vysoké vakuum (). Katoda K obrazovky je rozžhavena žhavícím vláknem a uvolňuje elektrony tepelnou emisí. Povrch katody je pokryt vrstvou BaO, čímž se snižuje výstupní práce elektronu z katody. Elektrony vystupují malým otvorem v řídící elektrodě W (Wehneltův válec). Potom jsou soustavou anod a urychlovány a soustřeďovány do elektronového paprsku, který prochází dvěma páry vychylovacích destiček a a dopadá na stínítko S pokryté vrstvou ZnS. G označuje grafitový povlak obrazovky. V místě dopadu elektronu na stínítko vzniká svítící stopa. Typy obrazovek:
1. obrazovky s elektrostatickým vychylováním - používají se v osciloskopech, které umožňují sledovat časový průběh proměnných elektrických napětí. Na destičky , které vychylují paprsek ve svislém směru, je přivedeno sledované harmonické napětí s periodou . Na destičky , které vychylují paprsek ve směru vodorovném, je přivedeno pilové napětí časové základny , jehož perioda je přirozeným násobkem periody . Stopa elektronového paprsku pak koná složený pohyb, který je hledaným časovým diagramem napětí . Při zpětném chodu paprsku po obrazovce je jas stopy potlačen řídící elektronkou.
2. televizní obrazovky - katodový paprsek se vychyluje pomocí magnetického pole soustavy cívek