NASTAVENÍ TISKU (tato tabulka nebude vytištěna) Zpět k článku | Vytiskni!
Komentáře [0x] | Nadstandardní komentář [0x] | Definice [0x]

LHC

Dne 10. září 2008 v 10:28 dopoledne byl poprvé otestován prstenec LHC - byly do něj poprvé puštěny částice (protony) a vědci testovali, zda částice proletí celým prstencem. Ačkoliv dopadl experiment úspěšně, nelehká práce vědeckého týmu v CERNu tímto dnem neskončila.

Docílit jednoho oběhu částic znamená, že všechno musí být hotové, nainstalované a správně nakalibrované.  Dalším krokem je vyladění trajektorie svazku tak, aby urychlovačem obíhal opakovaně a to po ideální trajektorii. To vyžaduje velmi pečlivá měření nepřesností a jejich velmi jemné kompenzace. Dále je nutné změřit energii částic na vstupu do LHC - částice se do velkého urychlovače vstřikují z urychlovače SPS. Na základě této energie je pak možné doladit správnou frekvenci oběhu částic prstencem. Tato frekvence je 400,8 MHz s přesností 10 Hz.

Když se vyladí správný tvar trajektorie a částice budou obíhat prstencem opakovaně, musí se doladit vysokofrekvenční systém, který bude svazek částic udržovat na stálé energii. Celý systém se musí vyladit tak, aby svazek obíhal v prstenci bez ztrát energie zhruba 30 hodin. Hlavní problémy přitom způsobují nedokonalosti magnetů a šum ve vysokofrekvenčním systému.

Teprve v této fázi je možné začít částice urychlovat. Všechny procesy totiž vyžadují souhru velkého množství komponent, které musí bezchybně fungovat a spolupracovat s ostatními.

Totéž se musí pak zopakovat i pro druhý svazek, který má obíhat proti prvnímu. Až bude doladěn i druhý svazek, začnou se ladit jejich trajektorie tak, aby se svazky začali v detektorech srážet.


© Převzato z http://fyzika.jreichl.com, úpravy a komerční distribuce jsou zakázány; Jaroslav Reichl, Martin Všetička