NASTAVENÍ TISKU (tato tabulka nebude vytištěna) Zpět k článku | Vytiskni!
Komentáře [1x] - Zobrazit | Nadstandardní komentář [0x] | Definice [0x]

Zabránění nechtěným odrazům

Dopadá-li světlo na rozhraní dvou optických prostředí, částečně se odráží, částečně láme. Odražené světlo je částečně nebo zcela polarizováno v závislosti na úhlu dopadu (polarizace odrazem). Vhodně natočeným polarizačním filtrem je možné zmenšit intenzitu odraženého světla.

Toho se využívá v praxi:

1. polarizační brýle (tzv. brýle pro rybáře) - brýle jsou tvořeny polarizačními filtry, jejichž polarizační roviny jsou navzájem kolmé. Pohledem přes tyto brýle pod vhodným úhlem např. na vodní hladinu, od níž se odráží sluneční světlo, lze částečně odražené světlo eliminovat a vidět i pod hladinu.

2. polarizační filtry na objektivy fotoaparátů a kamer - při vhodném natočení polarizačního filtru lze získat kvalitnější fotografii nebo filmový záznam. Na obr. 80 je zobrazena fotografie náměstí svatého Marka v italských Benátkách pořízená běžným způsobem, na obr. 81 je tatáž scenérie vyfotografovaná přes polarizační filtr.

Fotografové bulvárních plátků tímto způsobem mohou získávat poměrně kvalitní fotografie známých osobností společenského, kulturního a politického života z jejich schůzek v prosklených kavárnách, restauracích, … Fotografovi stačí nasadit na objektiv polarizační filtr, vhodně ho natočit a odlesky světla od skel kavárny či restaurace zmizí - a „momentka“ je hotová.


Obr. 80Obr. 81

© Převzato z http://fyzika.jreichl.com, úpravy a komerční distribuce jsou zakázány; Jaroslav Reichl, Martin Všetička