Encyklopedie fyziky |
Encyklopedie fyziky |
NASTAVENÍ TISKU (tato tabulka nebude vytištěna) | Zpět k článku | Vytiskni! | |
Komentáře [3x] - Skrýt | Nadstandardní komentář [1x] - Skrýt | Definice [0x] |
Najít výslednici dvou různoběžných sil ležících v rovině, které mají společné působiště, lze několika způsoby:
1. grafickým součtem sil a výpočtem pomocí kosinové věty
2. rozkladem sil do dvou navzájem kolmých směrů, následným grafickým součtem vektorů a výpočtem pomocí Pythagorovy věty a goniometrických funkcí v pravoúhlém trojúhelníku
Naznačené postupy vysvětlíme na hledání výslednice a , které mají společné působiště v bodě P (viz obr. 90).
První způsob řešení je založen na skládání dvou různoběžných vektorů doplněním na rovnoběžník vektorů (což je běžná operace s vektory). Koncovými body zadaných sil vedeme postupně rovnoběžky s oběma silami. V místě průsečíku těchto rovnoběžek leží koncový bod hledané výslednice (viz obr. 91). Velikost této síly určíme pomocí kosinové věty a využitím vlastnosti funkce kosinus: . Lze tedy psát: . Úhel , který svírá výslednice s jednou ze sil (podle obr. 91 tento úhel svírá se silou ), určíme pomocí sinové věty. V našem případě lze tedy psát: . Vzhledem k tomu, že , lze psát .
Obr. 90 | Obr. 91 |
Naprosto analogicky lze postupovat i pomocí rozkladu zadaných sil na dvě navzájem kolmé složky, které mají směr os kartézského systému souřadnic 0xy.
Rozklad na kolmé složky je výhodný pro další počítání - lze pak totiž použít goniometrické funkce sinus, kosinus nebo tangens.
Tuto metodu ukážeme při hledání výslednice sil a zobrazených na obr. 92 v kartézském systému souřadnic 0xy.
Kdyby síly nebyly zobrazeny v kartézském systému souřadnic, je velmi jednouché tento systém souřadnic k zakresleným silám dokreslit. Orientace systému souřadnic může být přitom naprosto libovolná - proto je vhodné si natočení kartézského systému souřadnic zvolit tak, aby procházel jednou ze zakreslených sil. Zde ale ponecháme zadání z obr. 92.
Obr. 92 |
Nejprve provedeme rozklad sil a na dvě navzájem kolmé složky. Ty jsou charakterizovány svou velikostí a úhlem, který svírá vektor dané síly s kladnou částí osy x. Pro jednotlivé složky sil platí (viz obr. 93): , , a . Nyní lze jednoduše určit x-ovou a y-ovou složku výsledné síly tak, že odpovídající si složky složíme (tj. sečteme, mají-li stejný směr, resp. odečteme, mají-li směr opačný). Jak při skládání těchto složek postupujeme je schématicky zobrazeno na obr. 94). Z koncových bodů obou složek výsledné síly vedeme rovnoběžky s osami kartézského systému. Průsečík těchto pomocných rovnoběžek je koncovým bodem hledané výslednice .
Naprosto stejný výsledek bychom dostali, kdybychom síly složili tak, jako v předchozím výkladu.
Obr. 93 | Obr. 94 |
Pro velikost složek výsledné síly platí: a . Pro velikost hledané síly pak platí: .
Směr síly je dán úhlem , který svírá vektor této síly s kladnou částí osy x. Nejdříve vypočteme úhel pomocí vztahu . Pro úhel v závislosti na znaménku složek a platí:
1. je-li , je (síla leží v prvním kvadrantu kartézského systému 0xy);
2. je-li , je (síla leží ve druhém kvadrantu kartézského systému 0xy);
3. je-li , je (síla leží ve třetím kvadrantu kartézského systému 0xy);
4. je-li , je (síla leží ve druhém kvadrantu kartézského systému 0xy).
Analogicky se postupuje v případě skládání sil se společným působištěm v prostoru. Zadané síly se zakreslí do kartézské soustavy 0xyz a rozloží se na tři navzájem kolmé složky mající směr os x, y a z. Pro velikost výsledné síly pak platí , kde , a jsou složky síly do směrů jednotlivých os.
Nyní by mělo být jasné, že složky sil (ať sil skládaných nebo výslednice) mohou být jak kladné, tak záporné (případně nulové):
1. x-ová (resp. y-ová) složka dané síly je kladná, má-li tato složka směr kladné části osy x (resp. y)
2. x-ová (resp. y-ová) složka dané síly je záporná, má-li tato složka směr záporné části osy x (resp. y)
3. x-ová (resp. y-ová) složka dané síly je nulová, je-li daná síla kolmá k ose x (resp. y)
Nulové síly (tj. síly, jejichž velikost je nulová) nebudeme při skládání sil uvažovat!