Encyklopedie fyziky |
Encyklopedie fyziky |
NASTAVENÍ TISKU (tato tabulka nebude vytištěna) | Zpět k článku | Vytiskni! | |
Komentáře [4x] - Zobrazit | Nadstandardní komentář [2x] - Zobrazit | Definice [7x] - Skrýt |
Základní rovinou této soustavy souřadnic je rovina rovníku.
Nebeský rovník (světový rovník) je hlavní kružnice, v níž protíná rovina rovníku nebeskou sféru.
Rovina rovníku z předchozí definice je rovina, v níž leží „normální rovník“ Země.
Dále je nutné zavést několik pojmů, které se budou používat v následujícím popisu souřadnic.
Ekliptika je zdánlivá trajektorie pohybu Slunce kolem Země.
Ve skutečnosti se pohybuje Země (těleso s menší hmotností) kolem Slunce (těleso s větší hmotností), jak vyplývá ze zákonů klasické mechaniky (Newtonovy pohybové zákony, Keplerovy zákony). Vzhledem k tomu, že pohyb je relativní, lze na tuto situaci nahlížet i tak, jak to běžně pozorujeme: Slunce se pohybuje po obloze kolem Země.
Ekliptiku lze též definovat pomocí roviny ekliptiky.
Jarní bod () a podzimní bod (), jsou body, v nichž ekliptika protíná nebeský rovník.
Směr k jarnímu bodu je základním směrem této soustavy souřadnic. Nebeský rovník prochází východním bodem a západním bodem a na severní polokouli je nejvýše nad jižním pólem. Ze zemského povrchu je tedy vidět jen polovina nebeského rovníku a to ta, která leží nad obzorníkem. Nákres je na obr. 2.
Obr. 2 |
Severní nebeský pól (SNP) a jižní nebeský pól (JNP) jsou průsečíky zemské osy s nebeskou sférou.
Vzhledem k tomu, že poloměr Země je vůči poloměru nebeské sféry zanedbatelně malý, protíná jakákoliv rovnoběžka se zemskou osou vedená stanovištěm pozorovatele nebeskou sféru také v severním nebeském pólu a jižním nebeském pólu.
Země je ve srovnání s rozměry nebeské sféry vlastně bodem.
Roviny rovnoběžné s rovinou rovníku protínají nebeskou sféru v kružnicích, které se nazývají rovnoběžky.
Roviny kolmé na rovinu nebeského rovníku, které procházejí severním nebeským pólem a jižním nebeským pólem, protínají nebeskou sféru v deklinačních kružnicích.
Deklinační kružnice jsou tedy hlavní kružnice nebeské sféry.
Kolur rovnodennosti je deklinační kružnice, která prochází jarním bodem a podzimním bodem.
Souřadnice této soustavy jsou dvě:
1. rektascenze (AR, RA) - měří se od jarního bodu směrem k východu a udává se ve stupních. Kromě tohoto vyjádření se rektascenze někdy vyjadřuje též v hodinách, přičemž , tj. . Proto tedy a . Na polovině určité deklinační kružnice je konstantní rektascenze.
2. deklinace (DE) - měří se na deklinační kružnici od nebeského rovníku kladně na sever, záporně na jih (rovník: , severní nebeský pól: , jižní nebeský pól: ).
Poloha objektu na obloze se určuje pomocí těchto souřadnic, neboť daným místem na nebeské sféře prochází právě jedna deklinační kružnice (resp. její polovina) a právě jedna rovnoběžka.
Síť rovnoběžek a deklinačních kružnic je podobná síti zemských rovnoběžek a poledníků. Jedná se vlastně o promítnutí zeměpisné souřadnicové sítě na nebeskou sféru.
Síť rovníkové souřadnicové soustavy 2. druhu se otáčí vzhledem k pozorovateli stejně jako hvězdná obloha. Proto se hvězdy pohybují stejně jako tato síť a jejich rektascenze a deklinace se v krátkém časovém úseku nemění. Vzhledem k tomu, že poloha zemské osy není v prostoru stálá, ale koná tzv. precesní pohyb, mění se zvolna i poloha nebeských pólů a síť rovníkové souřadnicové soustavy 2. druhu se pak vzhledem ke hvězdám stáčí. Stáčí se tak, že rektascenze hvězd většinou s časem roste.
Tato soustava souřadnic se používá k zakreslování map oblohy.