« »

Elektromagnetický kalorimetr

Elektromagnetický kalorimetr je vyroben z materiálu vhodného pro rozvinutí elektromagnetické spršky. Když se sprška rozvine, kalorimetr změří její energii. Měří tedy energii fotonů, elektronů a pozitronů (viz obr. 189).

Obr. 190

Tento kalorimetr obsahuje 1024 absorbčních olověných desek překrytých nerezovou ocelí (pro zvýšení mechanické pevnosti) s unikátní geometrií ve tvaru „harmoniky“. Tento tvar zajišťuje jednotnou odezvu desky ve všech směrech, z nichž na ní částice mohou přiletět. Mezi deskami je tekutý argon jako aktivní médium. Vrstva argonu je rozdělena na dvě poloviny čtecími elektrodami (o tloušťce 0,3 mm). Spršky částic produkují v tekutém argonu ionty, které způsobují elektrické pulsy na oddělených elektrodách. Snímací systém kalorimetru obsluhuje více než 100 000 detekčních kanálů.

Při výrobě jsou olověné a ocelové plechy nejdříve nařezány do požadovaných rozměrů a chemicky a mechanicky vyčištěny. Potom jsou složeny dohromady do vrstev, které se skládají z nerezavějící oceli, lepidla, olova, lepidla a nerezavějící oceli. Složená deska je přesně zohýbána do požadovaného tvaru (viz obr. 190). Odezva elektromagnetického kalorimetru silně závisí na tloušťce olova v absorbátorech. Proto je tato tloušťka během výroby velmi pečlivě kontrolována.


Multimedialní obsah

absorpcni desky [4 kB] [Uložit]