Systém magnetů je zatím největším systémem supravodivých magnetů na světě.
Cívky o hmotnosti 10000 tun (viz obr. 133) vytvářejí magnetické pole, které spouští, lokalizuje, formuje a kontroluje plazma uvnitř vakuové nádoby. Vinutí cívek je vyrobeno ze slitin niobu ( nebo NbTi), které mají vlastnosti supravodiče po ochlazení pod kritickou teplotu 4 K. Toto chlazení je zajištěno kapalným heliem.
Výhoda využití supravodičů je zřejmá: může jimi procházet vyšší proud, a tedy mohou generovat ve svém okolí silnější magnetické pole oproti cívkám navinutým z běžných vodičů. Současně spotřebovávají menší výkon a jsou tedy na provoz levnější. A pro vytváření silných magnetických polí je to vlastně jediná možnost. Konkrétně se používají vodiče ve tvaru žil ze supravodivého materiálu s příměsí mědi spojené do svazku vedeného ocelovým pláštěm. Na výrobu supravodivých vodičů se používá , který byl dodáván několika dodavateli v průběhu několika let.
Obr. 133 |
Soustavu magnetů tvoří:
1. toroidální cívky;
2. poloidální cívky;
3. centrální solenoid;
4. korekční cívky;
5. napaječe magnetů;
6. cívky z nesupravodivého materiálu.
Kolem vakuové nádoby je umístěno 18 toroidálních cívek ve tvaru písmene D (viz obr. 134), jejichž magnetické pole má zejména udržovat částice plazmatu na jejich trajektorii uvnitř vakuové nádoby. Cívky jsou navrženy tak, aby vytvářely magnetické pole s energií 41 GJ a s magnetickou indukcí o velikosti 11,8 T. Se svými rozměry 9 m a 17 m a hmotností 360 t na každou z cívek se jedná o největší část zařízení v ITERu. Toroidální cívky jsou navinuty spirálovitě ve dvou vrstvách na radiálních deskách ukotvených v masivní konstrukci z nerezové oceli. Vzhledem ke své hmotnosti a požadované kvalitě byla výroba těchto cívek výzvou pro současně používané technologie.
Obr. 134 |
Poloidální magnetické pole je vytvářeno šesti cívkami ve tvaru prstence (viz obr. 135), které jsou umístěny vně toroidálních cívek. Poloidální magnetické pole formuje plazma a přispívá k jeho stabilitě zužováním svazku částic, čímž udržuje svazek částic dostatečně daleko od stěn vakuové nádoby. Největší z těchto cívek má průměr 24 metrů a hmotnost 400 tun. Celková energie magnetického pole poloidálních cívek jsou 4 GJ a maximální velikost magnetické indukce je 6 tesla.
Obr. 135 |
Centrální solenoid (viz obr. 136) je dominanta magnetického systému ITERu. Tato cívka vytváří magnetické pole, které indukuje velké elektrické proudy v plazmatu uvnitř nádoby a udržuje plazma stabilní po relativně dlouhý čas. Centrální solenoid je vysoký 18 m, má průměr 4 m a má hmotnost 1000 tun. Je vyrobený ze šesti nezávislých cívek navinutých ze supravodivých vodičů.
Obr. 136 |
Magnetické pole s energií 6,4 GJ vytváří a udržuje v plazmatu elektrický proud 15 MA po dobu 300 s až 500 s. Magnetická indukce tohoto pole má velikost 13 T; jedná se o největší magnetickou indukci ze všech magnetů v ITERu.
Nezávisle pracující cívky centrálního solenoidu vytvářejí velké elektromagnetické síly působící v různých směrech. Pro vytvoření specifického magnetického pole byla navržena speciální struktura centrálního solenoidu, která je schopna odolat silám o velikosti až 60 MN.
Mezi toroidálními cívkami a poloidálními cívkami je umístěno 18 korekčních cívek (viz obr. 137). Tyto cívky kompenzují odchylky a chyby magnetického pole, jejichž příčinou jsou geometrické odchylky vzniklé při výrobě cívek. Ačkoliv mají menší rozměry a hmotnost ve srovnání s toroidálními cívkami a poloidálními cívkami, mají průměr 8 metrů. Ve srovnání s ostatními cívkami jimi teče i menší elektrický proud (10 kA). Tyto cívky jsou sestaveny ve skupině šesti cívek symetricky kolem toroidálních cívek.
Obr. 137 |
Napaječe magnetů (viz obr. 138) jsou životně důležité pro správnou funkčnost TOKAMAKu v ITERu. Celkem 31 napaječů přivádí a reguluje chladicí kapalinu a kontrolují tak teplotu magnetů. Současně připojují magnety k jejich zdrojům. Napaječi prochází elektrický proud 68 kA. Vysokoteplotní supravodiče přenášejí elektrický proud velkého výkonu ze zdroje při pokojové teplotě do míst supravodivých cívek při teplotě 4 K s minimálními tepelnými ztrátami. Sběrnice vyrobené ze supravodivého materiálu niob-titan jsou uloženy v ocelových trubkách navržených tak, aby dokázaly absorbovat relativně velké změny při teplotní délkové roztažnosti nastávající během chlazení celého systému na teplotu 4 K.
Obr. 138 |
Dvě cívky s vinutím vyrobeným z nesupravodivého materiálu jsou umístěné uvnitř vakuové nádoby (viz obr. 139) a poskytují dodatečnou kontrolu plazmatu. Dvě vertikální cívky jsou stabilně instalovány nad a pod střední rovinou nádoby a svým magnetickým polem rychle vertikálně stabilizují plazma. Další skupina 27 cívek je pevně umístěna ve stěně nádoby a vytváří rezonanční magnetické fluktuace v plazmatu, čímž dosahuje stability plazmatu. Cívky jsou navrženy ze směsi materiálů (izolantů a mědi) tak, aby odolávaly náročným podmínkám uvnitř nádoby (teplota, tlak, …).
Obr. 139 |