« »

Horní část orloje

Horní části orloje (viz obr. 138) dominují dvě okénka, ve kterých se každou hodinu objevují apoštolové. Výraznou sochou je mechanický kohout (viz obr. 139), který patří mezi nejstarší symboly odvahy a ostražitosti a vítá nový den i Slunce. Na pražském orloji je instalován od roku 1882; poprvé byl kohout spuštěn 31. prosince 1882. Spolu s mechanickým kohoutem byly vytvořeny i píšťaly s měchem, které napodobují kohoutí zakokrhání. Od 4. do 20. dubna 2011 probíhala rekonstrukce omítek a zdiva schodiště patra pod strojem orloje. Stroj byl zastaven, pečlivě zahalen a zajištěn. Mezi jinými opravami byl také renovován kohout: při této rekonstrukci byla instalována socha kohouta, která mává křídly a kýve hlavou.

Původní kohout z roku 1882 byl také pohyblivý. Kohout, který byl na orloji do dubna roku 2011, byl instalován po požáru v roce 1945. Nový kohout využívá mírně odlišný mechanismus, než kohout původní. Spolu s nově nainstalovaným kohoutem byla vyměněna dvojzvratná páka z roku 1948.

Obr. 138
Obr. 139

Stříška, která ohraničuje shora horní část orloje, je z obou stran zakončena dvěma dráčky (viz obr. 140 a obr. 141). Ve skutečnosti se podle mytologie jedná o dva bazilišky, protože bazilišek má ptačí zobák, korunku, dvě křídla a hadí tělo; vlkovitý okraj stříšky pak evokuje prodloužení těla (nebo ocasu). Je to nebezpečný tvor, který dokáže proměnit pouhým svým pohledem lidi, zvířata i rostliny v kámen. Je ironií, že se nacházejí blízko kohouta, kterého se bojí. Navíc levý bazilišek má dalšího nepřítele: zrcadlo v ruce Marnivce ze střední části orloje. Zrcadlo je totiž nejúčinnější zbraň proti baziliščímu pohledu.

Obr. 140Obr. 141

Kamenný anděl (viz obr. 142) nacházející se mezi dvěma okny pro apoštoly je symbolem posla Božího. Má křídla a dnes již nečitelné poselství na vlajícím pruhu. Křesťanští andělé mají labutí křídla podle antické bohyně vítězství Niké. Tento anděl je nejstarší sochou na orloji. Později jí doplnila v dolní části orloje socha dalšího anděla.

Obr. 142

V blízkosti anděla (viz obr. 143) se nachází pod římsou svitek s neznámým textem (viz obr. 144). Ale také to může být např. stylizace hada. Tyto sochy jsou dílem Petra Parléře a jeho parléřovské huti.

Obr. 143
Obr. 144