Nosník zatížení soustavou rovnoběžných sil , , a je zobrazen na obr. 160. Podpora A je rotační podpora, podpora B je posuvná podpora, a proto je zřejmé, že obě vazbové síly (síly působící v bodech A i B) budou rovnoběžné se zadanými silami.
Vazbová síla v posuvné podpoře (bod B) je vždy kolmá k nosníku, tj. v našem případě rovnoběžná se zatěžujícími silami. Vazbová síla v rotační podpoře (bod A) má obecně dvě složky, ale jsou-li zatěžující síly navzájem rovnoběžné a navíc kolmé k nosníku, bude mít tento směr i vazbová síla v rotační podpoře - není důvod, aby tato síla měla složku působící ve směru nosníku.
Obr. 160 |
Postup grafického určení vazbových sil v případě nosníku zatíženého navzájem rovnoběžnými silami je tento:
1. Ačkoliv to není nezbytně nutné, je vhodné nejdříve najít výslednici zatěžujících sil. Výslednici najdeme pomocí silového obrazce a vláknového obrazce; výsledné obrazce jsou spolu s výslednicí zobrazeny na obr. 161.
2. Najdeme průsečík nositelky první vazbové síly a prvního vlákna (na obr. 161 až obr. 164 je to bod ). Analogicky najdeme průsečík nositelky druhé vazbové síly a posledního vlákna (bod ).
3. Sestrojíme přímku (na obr. 162 je označena číslem 6) a přeneseme jí rovnoběžně do vláknového obrazce tak, aby procházela pólem vláknového obrazce (tj. bodem P). Přímka 6 ve vláknovém obrazci protne výslednici zatěžujících sil v bodě V.
Silový obrazec je nakreslen kvůli přehlednosti záměrně tak, že jednotlivé zatěžující síly leží na různých přímkách. Proto bod V neleží přesně na výslednici, ale na přímce procházející počátkem silového obrazce (bod O) rovnoběžné s výslednicí.
4. Bod V rozdělil výslednici na dvě části. Tyto dvě části odpovídají vazbovým silám a (viz obr. 163). Vazbové síly a mají opačný směr, než je směr výslednice .
Součet vazbových sil (a to jak vektorový součet, tak v tomto případě i algebraický součet) je roven síle, která uvádí zadanou soustavu sil do rovnováhy. Platí tedy .
Síla, která uvádí soustavu sil do rovnovážného stavu, je stejně velká a opačně orientovaná než výslednice zadaných sil.
5. Vazbové síly přeneseme tak, aby jejich působiště bylo v příslušných podporách nosníku (viz obr. 164).
Na obr. 165 jsou zobrazeny zadané síly , , a , jejich výslednice a vazbové síly a bez pomocných geometrických konstrukcí (nositelky, vlákna, …).
Nerovnost platící mezi velikostmi vazbových sil vyplývá už přímo ze zadání úlohy. Podpora B je zatěžována více než podpora A. Síla zatěžující nosník blíže podpory A nosník vlastně odlehčuje a síly a (působící blíže podpory B) mají větší velikosti než síly a .
Obr. 161 |
Obr. 162 |
Obr. 163 |
Obr. 164 |
Obr. 165 |