Smýká-li se lano po nehybné válcové ploše (viz obr. 45), vzniká mezi lanem a válcovou plochou třecí síla, která je příčinou vláknového tření. Velikost této síly závisí na úhlu opásání lana a na součiniteli smykového tření f mezi lanem a válcovou plochou.
Úhel opásání udává, na jaké části obvodu válcové plochy se lano této plochy dotýká!
Obr. 45 |
Tento druh tření vzniká při spouštění nebo zvedání kbelíku s maltou při stavbě domu pomocí lana, které je vedeno přes vodorovnou válcovou trubku, kterou zedníci umístili v okně domu.
S tímto druhem tření se setkáváme i u videorekordéru, promítačky, … Při vložení kazety do videorekordéru je páska vytažena z kazety a přivedena k čtecí resp. záznamové hlavě videa. Vytažení pásky realizují „kolíčky“ ve tvaru válců. Kolem nich je páska ovinuta a postupně tažena z kazety. Ačkoliv se kolíčky mohou otáčet kolem vlastní osy, čím snižují vláknové tření mezi nimi a páskou, může se páska po kolíčku i smýknout.
Pro velikost sil a platí tzv. Eulerův vztah:
1. je-li a jde-li o zvedání břemene
Síla, kterou břemeno zvedáme musí být větší než jeho tíhová síla (kterou je síla ). Kromě tíhové síly je totiž ještě nutné překonat sílu třecí!
2. je-li a jde-li o spouštění břemene
V tomto případě se břemeno pohybuje směrem dolů vlivem vlastní tíhy a síla jeho pád přibrzďuje.
Číslo je Eulerovo číslo (pojmenované po švýcarském matematikovi Leonhardovi Eulerovi, který žil v letech 1707 - 1783), které tvoří základ přirozených logaritmů. Úhel opásání lana je nutné dosazovat do uvedených vztahů v radiánech.
Je-li zadán úhel ve stupních, pak úhel vyjádřený v radiánech, získáme pomocí vztahu vyplývajícího z počítání úhlů v jednotkové kružnici: .
Zjednodušeně řečeno: větší síla je rovna součinu menší síly a Eulerovu číslu umocněnému na součin .
fotografie | [4 kB] | [Uložit] | m pad lahve | [307.32 kB] | [Uložit] |