Použití kulových zrcadel

Dutá zrcadla jsou součástí osvětlovacích zařízení.

Automobilové světlomety, projektory, kapesní svítilny, …

Používají se zejména tzv. parabolická zrcadla, jejichž plocha má tvar rotačního paraboloidu. U těchto zrcadel je možné lépe dosáhnout požadavku, aby světlo žárovky umístěné v ohnisku zrcadla bylo soustředěno do svazku rovnoběžných paprsků. Použitím parabolického zrcadla se koriguje i tzv. kulová vada zrcadla. Ta se projevuje u kulových zrcadel tak, že se rovnoběžné paprsky, které dopadají na kulové zrcadlo ve větší vzdálenosti od optické osy, neodráží přesně do ohniska. V důsledku toho se získaný obraz deformuje.

Kulová vada vzniká v důsledku toho, že paprsky již nejsou v paraxiálním prostoru.

Dutá zrcadla se také používají také v dámských a toaletních zrcátkách: žena si prohlíží tvář ze vzdálenosti menší než je ohnisková vzdálenost zrcadla, a vzniká proto zvětšený a vzpřímený obraz její tváře.

Dále se dutá zrcadla používají v astronomických dalekohledech. Pro tyto účely se vyrábějí dutá zrcadla o průměru až několik metrů.

Vypuklá zrcadla se používají např. na křižovatkách, ve zpětných zrcátkách automobilů, … - mají totiž velké zorné pole. Obraz předmětů, který vzniká odrazem od vypuklého zrcadla, je přímý a zmenšený; proto je vhodný (a hlavně bezpečný) pro použití v dopravě.

Multimedialní obsah

dlp projektor [4 kB] [Uložit] zrcadla v praxi [4 kB] [Uložit]