Přenoska gramofonu
Přenoska gramofonu se skládá z raménka a vložky (viz obr. 303). Raménko přenosky musí být lehce pohyblivé ve vodorovném a svislém směru, nesmí se chvět a musí být zkonstruováno tak, aby svislá síla působící na hrot přenosové vložky odpovídala předepsané hodnotě (ta závisí na druhu vložky, druhu gramofonové desky, …).
|
Obr. 303 |
Přenoskové vložky pracují na různém principu - existují přenosky elektromagnetické, elektrodynamické, magnetodynamické, krystalické, keramické, elektrostatické, … Nejpoužívanější jsou tyto:
1. krystalové přenoskové vložky (viz obr. 304) - jehla přenosky kmitá v rýhách otáčející se gramofonové desky, přičemž se mechanické kmity jehly přenášejí na krystal. V něm se na základě piezoelektrického jevu tyto mechanické kmity přemění na střídavé napětí a po jeho zesílení se mění v reproduktoru na slyšitelné zvukové vlny. Tyto přenoskové vložky se používají u gramofonů střední kvality, protože jsou levné a necitlivé na magnetické pole. Nevýhodou je jejich menší frekvenční rozsah - zhruba do , malá odolnost vůči teplotě nad a vyžadují až 3krát větší tlak hrotu na desku než přenosky magnetodynamické, čímž zvyšují opotřebení desky.
2. magnetodynamické přenosové vložky (viz obr. 305) - chvění hrotu v drážce gramofonové desky se přenáší chvějkou na volně pohyblivý magnet. Změny magnetického toku vyvolávají v cívkách nízkofrekvenční střídavé proudy. Cívky se používají dvě, protože každá snímá kmitání jedné stopy a vytvářejí tak proud pro levý a pravý výstupní signál. Tyto přenosové vložky jsou mnohem kvalitnější než přenosky krystalické, mají větší frekvenční rozsah (zhruba ), jsou ale drahé a mají na rozdíl od krystalických vložek menší výstupní napětí.
|
Obr. 304 |
|
Obr. 305 |